ג'ים בר מזל

Novel, Comic novel by קינגסלי אמיס

Blurb

ג'ים בר מזל הוא ספר סאטירה אקדמית שכתב קינגסלי אמיס, שראה אור לראשונה ב-1954 בהוצאת Victor Gollancz. היה זה הרומן הראשון שאמיס פרסם, שזכה בפרס סומרסט מוהם לספרות בדויה. הוא מתוארך לסביבות שנת 1950, "ג'ים בר מזל" מתחקה מספר על עלילות גיבורו ג'יימס דיקסון, שעל שמו קרוי הספר. ג'ים הוא מרצה להיסטוריה של ימי הביניים באוניברסיטה אנגלית קרתנית ללא שם. הדובר מספר את הרומן בקפדנות ולכאורה בגילוי לב.
שם הספר נלקח משיר יין שהיה רווח במועדונים: "או ג'ים בר מזל, כמה שאני מקנא בו.". סוברים שאמיס קיבל את שם משפחתו של ג'ים בר המזל דיקסון מכתובת מסוימת: דיקסון דרייב 12, לסטר- כתובתו של פיליפ לרקין, בשנים 1950-1948, ושאמיס ביקר אותו שם. ‏
טיים מגזין כלל את הרומן ברשימת מאה הרומנים הטובים ביותר בשפה האנגלית של הטיים בשנים 2005-1923. ‏
הספר ראה אור לראשונה בעברית בשנת 1964 בתרגומה של רחל אהרוני, הוא יצא לאור בשנית 1989, בתרגומה של נעמי כרמל, בספרית מעריב.

First Published

1954

Member Reviews Write your own review

krispa34

Krispa34

Hilarious.

0 Responses posted in January
ewmunn

Ewmunn

'Lucky' Jim is the quintessential young man of the 20th century. Pitiably uncertain of whether happiness exists, blindly (or deliberately) stepping on toes, making childish intrigues and generally being pretty self-centered in an innocent kind of way. Highly relatable.

0 Responses posted in December
Log in to comment