Büyük Tasarım

Popular science by Leonard Mlodinow, Stephen Hawking

Blurb

Büyük Tasarım, 2010 yılında fizikçiler Stephen Hawking ve Leonard Mlodinow tarafından yazılıp Bantam Books yayınevi tarafından yayımlanan popüler bilim kitabıdır. Evrenin kökenini açıklamak için Tanrıyı araya sokmanın gereksiz olduğunu ifade eden kitaba göre Büyük Patlama fizik yasalarının bir sonucudur. Eleştirilere cevap olarak Hawking: "Biri çıkıp Tanrının olmadığını ispatlayamaz; fakat bilim Tanrıyı gereksiz kılar" şeklinde cevap vermiştir. Channel 4'da yayınlanan Genius of Britain adlı belgeselde dini inancı tartışma konusu olunca kişisel bir Tanrıya inanmadığını açıklığa kavuşturmuştur.
Kitabın yazarları bir birleşik alan kuramının var olmayabileceğini ifade etmişlerdir. Kitapta bilimsel bilginin tarihi irdelenmekte ve 11 boyutu kapsayan M-kuramı tanıtılmaktadır.
Birleşik Devletler'de 7 Eylül 2010'da yayımlanışının ardından amazon.com'da kısa bir sürede en çok satanlar listesinin birinci sırasına yerleşti. Birleşik Krallık'ta 9 Eylül'de satışa sunulan kitap yine amazon.co.uk'de aynı gün en çok satanlar arasında ikinci sırada yer aldı.

First Published

2010

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment