Jane Eyre

Novel, Gothic fiction by Charlotte Brontë

Blurb

Jane Eyre, Charlotte Brontë'ın 1847'de yayımladığı romandır.
Victoria dönemi İngilteresinde farklı sınıftan iki kişi arasındaki bir aşkı anlatan roman, toplumda yaşanan dini baskıyı, sınıf ayrımını ve erkek üstünlüğünü gerçekçi bir biçimde yansıtır. Kadın özgürlüğü ve haklarına sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilen eser romantizm akımının en önemli örneklerindendir.
Yazarın hayatından esinlenerek kaleme alınmıştır. Kitaptaki kız okulu, yazarın ablalarıyla birlikte öğrenim gördüğü Cowan Bridge’deki rahip kızları için açılmış okuldan esinlenir. Romandaki ölüm sahnesinde Charlotte Bronte’nin doğrudan ablası Maria’nın ölüm anını aktardığı söylenir.
Kadın yazarlar Viktorya dönemi İngilteresi’nde ciddiye alınmadığı için yazar, eseri bir erkek ismi olan “Currer Bell” adıyla yayımlamıştır.
Romanın ana karakteri, zorlu bir çocukluk geçirdikten sonra öğretmen olan ve toplumda kadına yakıştırılan edilgin rolü oynamayı reddeden Jane Eyre'dir. Karakterin hikâyesi, birinci tekil şahıstan anlatılmaktadır.
Çok sayıda film, televizyon, müzikal uyarlamaları yapılmıştır.

First Published

1847

Member Reviews Write your own review

skunk

Skunk

Ich habe das Buch nur wegen Ffordes "The Eyre Affair" gelesen, und fand es für sich alleine genommen ok. Die Handlung an sich ist nachvollziehbar und enthält interessante Wendungen, das Innenleben der Hauptdarstellerin ist sehr farbenprächtig ausgemalt und alle (Haupt-)Figuren haben etwas Tiefe -- wobei man einen gewissen Standesdünkel merkt, der in der damaligen Zeit wohl normal war (zumindest für die Hauptperson/Autorin). Was den Eindruck etwas dämpft ist aber leider die Langatmigkeit, mit der die Handlung voranschreitet (oder eben nur vorankriecht). Viele Stellen sind mir zu stark ausgedehnt oder ganz und gar überflüssig. Ich kann aber sehr empfehlen, das Buch als "Vorbereitung" von "The Eyre Affair" zu lesen.

0 Responses posted in February
Log in to comment