Madde 22

Satire by Joseph Heller

Blurb

Madde 22, Amerikalı yazar Joseph Heller tarafından kaleme alınan hicivli ve kısmen tarihsel bir romandır. Heller, romanı 1953 yılında yazmaya başladı ve ilk kez 1961 yılında yayımladı. Hikâyesi 1943 yılında II. Dünya Savaşı sırasında geçen roman, 20. yüzyılın en büyük edebi eserlerinden biri olarak anılmaktadır. Romanda olayları farklı karakterlerin bakış açılarından anlatan, zaman çizgisinin romanın konusuyla birlikte sıra dışı bir şekilde geliştiği, kronolojik olmayan ve her şeyi bilen belirgin bir üçüncü kişi anlatım yöntemi kullanır.
Hikâye, ABD Ordusu Hava Kuvvetlerinde B-25 bombardımancısı olan Yüzbaşı John Yossarian'ı takip eder. Olayların çoğu kurgusal 256. filonun Akdeniz'in batısında, İtalya'nın Pianosa adasında konuşlandığı sırada meydana gelir. Roman, Yossarian'ın ve diğer havacıların hizmetlerini yerine getirip eve dönebilmek uğruna kampta yaşadıkları deneyimleri ve ruh sağlıklarını koruyabilme çabalarını konu alır. "Catch-22" ibaresi, "sorunlu bir durumda tek çözümün, sorunun özünde olan bir durum ya da kural tarafından engellenmesi" anlamında İngilizce'de kullanıma girmiştir.

First Published

1961

Member Reviews Write your own review

mandavi

Mandavi

Super Titel, witzig, ehrlich und entblößend. Kein Roman im herkömmlichen Sinne mit einem Handlungsstrang. Daher hab ich wohl auch etwas länger gebraucht - man kann die Lesezeit ausdehnen und hat dann länger was davon. Heller hat das kafkaeske an den Kriegsspielen sehr schön dargestellt. Yossarian lebt!

0 Responses posted in September
skunk

Skunk

Ich kann den Hype um das Buch nicht wirklich nachvollziehen; mir kam es eher etwas konfus vor, stellenweise lustig, sonst aber nur den Grauen -- und die Sinnlosigkeit -- des Krieges aufzeigend.

1 Response posted in June
Loretta

Loretta

Joseph Hellers Antwort auf die Frage, wieso er nie mehr ein so gutes Buch wie "Catch 22" geschrieben hat: "Well, nobody else has either." Wo er recht hat, hat er recht.

0 Responses posted in July
Log in to comment