Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları

Novel, Bildungsroman by Haruki Murakami, Philip Gabriel (translator)

Blurb

Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları, Japon yazar Haruki Murakami’nin Japonya’da 2013 yılında yayımlanan romanıdır.
Yazarın on üçüncü romanıdır. Roman, Japonya’da henüz yayımlanmadan önce online siparişler yoluyla çok satanlar arasına girmiş ve bir ay içinde bir milyondan fazla satmıştır. İngiltere’de 12 Ağustos 2014’te gece 12:00’de satışa çıkarılarak alışılmadık pazarlama stratejisi ile piyasaya sunulan roman; gösterişli tanıtım kampanyası ile gündeme gelmiştir. Türkçe’ye Hüseyin Can Erkin tarafından çevildi ve 23 Ekim 2014’te piyasaya sürüldü.
Eser, otuz altı yaşına bir adamın hayatını ve yalnızlığını anlatırken duygusal travmaların kişileri nasıl toplumdan soyutladığını; insanların birbirini nasıl etkilediklerini, kişinin kendini keşfetmesini, acıyı ve kabullenişi özetler.
Her romanının merkezine bir müzik eserini yerleştiren yazarın bu romanında Franz Liszt’in “Années de Pèlerinage” başlıklı piyano yapıtının “Le mal du pays” bölümü, romanın merkezindeki en belirgin motiftir. Hasret duyusunun çok güzel betimlendiği bu müzik parçasını roman kahramanı Tsukuru Tazaki saplantılı bir biçimde dinler.

First Published

2013

Member Reviews Write your own review

skunk

Skunk

Ein manchmal fesselndes Buch -- leider aber zu langatmig und detailverliebt, das zudem ohne Auflösung 'mitten in der "Handlung"' abbricht. Aber auf so etwas muss man sich bei Murakami gefasst machen. Das Buch wirkt wie 'lesbare Literatur' (also künstkerisch, aber noch so, dass auch Normalsterbliche eteas damit anfangen können).

0 Responses posted in July
coderadio

Coderadio

Great book until the end. But the payoff couldn't equal the buildup.

0 Responses posted in January
biaellie

Biaellie

Lieblingsbuch des Sommers 2014!

0 Responses posted in October
Log in to comment