Sessiz Ev

by Orhan Pamuk

Blurb


2006 Nobel Edebiyat Ödüllü Orhan Pamuk 100'ü askin ülkede 46 dilde okunuyor.

"Bu güzel ve hüzünlü kitap, üç mutsuz kardesin, istanbul yakinlarindaki küçük bir kentte, doksan yasindaki babaannelerinin evinde geçirdigi bir haftayi anlatiyor... Sasirtici bir basari..."
- The Times Literary, Supplement, ingiltere

Biri tarihçi, biri devrimci, biri de zengin olmayi aklina koymus üç torun istanbul yakinlarindaki Cennethisar kasabasindaki babaannelerini ziyaret eder, dedelerinin yetmis yil önce siyaset yüzünden sürgün edildiginde yaptirdigi evde bir hafta kalirlar. Bu sürede, babaannelerinin doksan yillik anilarla yüklü geçmisi agir agir aralanirken, dedenin Dogu ile Bati arasindaki uçurumu bir çirpida kapatacagini sandigi büyük bir ansiklopedi yazisi hatirlanir. Evde sessiz gözlemleriyle kusaklar arasinda köprü kuran taniklar, bahçe duvarlarinin ötesinde ise aile ile ilgilenen tutkulu gençlerin hareketleri vardir. Sessiz Ev, Orhan Pamuk'un ikinci romani. Yayimlandiginda heyecanla karsilanmis, pek çok yabanci dile çevrilmis, yurt içinde ve yurt disinda ödüller almisti.

Önemli sorular soran degisik bir kitap -hem klasik, hem modern. Bana Çehov'un Visne Bahçesi'ni hatirlatiyor."
- Nicole Zand, Le Monde, Fransa

"Orhan Pamuk, gerçek bir romanin belirtisi olan dinsel bir yogunlukla degisik açilar ve perspektiflerden bir olaylar dizisi kuruyor: Renkler, topografya, imgeler, zengin ayrintilar..."
- Abidin Dino, Le Monde Diplomatique, Fransa

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment