Tiffany'de Kahvaltı

Novella by Truman Capote

Blurb

Tiffany'de Kahvaltı, Amerikalı yazar Truman Capote'nin 1958'de yayımladığı novella'nın adıdır. Özgün adı Breakfast at Tiffany's olan bu kısa roman Random House yayınevi tarafından yazarın üç kısa hikâyesi ile birlikte tek bir kitap halinde basılmıştı.
Novella, Türkiye'de ilk kez 1966 yılında Bilgi Yayınevi tarafından Meral Alakuş'un Türkçe çevirisiyle ve "Tiffany'de Kahvaltı" adıyla yayımlandı. 2006 yılında ise roman bu kez Sel Yayıncılık tarafından yine aynı adla basıldı. Bu baskının da çevirmeni yine Meral Alakuş'tu. Her iki baskının da kapağında romanın 1961 tarihli film uyarlamasından alınmış fotoğraf kareleri kullanılmıştır. Bu fotoğraflar filmde Holly Golightly karakterini canlandıran Audrey Hepburn'ün fotoğraflarıdır.
Bir klasik haline gelmiş bu kısa roman ABD'li roman, öykü ve oyun yazarı Truman Capote'nin kendi hayatından da izler taşır ve yazdığı romanlar arasında en başarılı olanıdır. Konusu 2. Dünya Savaşı'nın son yıllarında yukarı Manhattan'da sosyete çevresinde geçer ve genç bir yazarla çekici, hüzünlü, gizemli, eksantrik ama sorunlu komşusu Holy Golightly arasındaki ilişki anlatılır.

First Published

1958

Member Reviews Write your own review

CaptainJemima

Captainjemima

I read this novella in one day, being a story of only 100 pages. It is the original story that the movie of the same name was based on, although the novella is based in the 1940s, whereas the movie is set in the contemporary early-1960s. The plot follows the eccentric and wacky Holly Golightly as seen through the eyes of her unnamed neighbour who she names after her brother for a while. A sweet story of a young girl of twenty finding her way in New York through associating with wealthy socialites. Whilst Holly portrays herself as a flighty, free woman, the narrator soon finds out that all she really longs for is a place where she belongs and feels comfortable, other than Tiffany’s (a jewellery shop). I liked the story, but I always dislike reading books after seeing the movie (despite the contradiction that I buy the books anyway). Apart from having an image of the characters and setting in my head already, it was a simple, interesting account of how an unconventional woman functioned and slotted herself into 1940s London. Not a stand-out book but it’s a short read and slightly amusing so I might read it again one day.

0 Responses posted in February
KlauDa

Klauda

Misfritz.com informiert. Truman Capote hat hier seinen besten Roman vorgelegt, der das Schicksal seiner Mutter beleuchtet.

0 Responses posted in December
Log in to comment