Američtí bohové

Novel, Fantasy by Neil Gaiman

Blurb

Američtí bohové je román Neila Gaimana, spadající do žánru tzv. městské fantasy. V češtině vyšel román poprvé v tomtéž roce jako originál, to jest v roce 2001, v překladu Ladislavy Vojtkové.
Příběh je založen na myšlence, že bohové jsou hmatatelné bytosti, které existují díky víře lidí, a žijí všude tam, kde věřící. Když se věřící odstěhují na jiný kontinent, na novém místě díky jejich touhám a představám vzniknou další verze jejich starých božstev. V Americe jakožto několikrát kolonizované zemi přistěhovalců tak vedle sebe žije řada bohů z různých kultur. Lidé na ně ale postupně zapomínají, a tak staří bohové živoří na okraji společnosti a svádí boj o přežití s „bohy“ novověku.
Hlavní postavou je muž jménem Stín - hlavní linie příběhu je sledována z jeho pohledu, třebaže román není psaný ich-formou. Čtenář tedy odhaluje, o co v příběhu jde, Stínovým prostřednictvím. Občas jsou některé události, u kterých Stín nebyl, popisovány z pohledu vedlejších postav. Ani v těchto případech není použita ich-forma. Do děje jsou vloženy i jakési mezihry, které se hlavní dějové linie přímo netýkají a které stručně popisují osudy konkrétních imigrantů z různých zemí a bohů, které s sebou přinesli.

First Published

2001

Member Reviews Write your own review

JainaBookworm

Jainabookworm

3 Tage nach Weihnachten ausgelesen. Das ist immer ein großes Kompliment für ein Buch. Und dieses kann man guten Gewissens weiter empfehlen. Amerika als Schmelztiegel der Götter verknüpft mit einem Roadtrip, der die verschiedenen Facetten dieses großen Landes beschreiben will.

0 Responses posted in January
fredpaco

Fredpaco

Most fabulous book ever to be written. Neil Gaiman actually IS the (not-so) American God

0 Responses posted in January
Loregess

Loregess

The start of the story was somewhat vague to me. All of the names each god was known by- coupled with the intertwining story lines- was a bit overwhelming and hard to keep track of, but all does come together in the end. Like many GR reviewers, the author's intention of comparing Shadow to Jesus went over my head.

0 Responses posted in December
Log in to comment