Bod zlomu : o malých příčinách s velkými následky

non-fiction by Malcolm Gladwell

Blurb

Bod zlomu: o malých příčinách s velkými následky je kniha amerického novináře a spisovatele Malcolma Gladwella. Poprvé byla vydána ve Spojených státech roku 2000 pod původním názvem The Tipping Point.
Obsahem knihy je zevrubná novinářská analýza tzv. bodu zlomu, který Gladwell chápe jako kritický okamžik, ve kterém se z určitého sociálního, kulturního či případně jiného jevu stane jev s charakterem epidemie. Bod zlomu je pro Gladwella moment, „kdy se může změnit vše najednou“. Gladwell vysvětluje, že ke vzniku bodu zlomu musí být vhodná příčina a také podmínky. Za příklad si bere virus chřipky a jeho šíření v předvánočním městě. K bodu zlomu dochází, když ve městě s předvánočními nákupy narůstá koncentrace lidí a zároveň s blížící se zimou klesá teplota vzduchu. Nastává bod zlomu a s ní epidemie. Gladwell uvádí, že stejné epidemie probíhají v oblasti marketingu nebo v lidské společnosti obecně. Naznačuje, že bod zlomu lze i programově vytvářet. Bod zlomu pak Gladwell ilustruje například na obuvi značky Hush Puppies, které v polovině 90. let zaznamenaly náhlý a velmi prudký nárůst v prodeji i oblíbenosti, či na výrazném poklesu kriminality v New York City zhruba ve stejném období.

First Published

2000

Member Reviews Write your own review

trade4life

Trade4life

Sehr unterhaltsam und gleichzeitig informatives Buch über die Entstehung größer Bewegungen/Trends . Anhand historischer Beispiele in unterschiedlichen Bereichen (Mode, Kriminalitätsbekämpfung, Widerstand im Bürgerkrieg usw.) lernt der Leser, warum aus scheinbar kleinen, unwichtigen Dingen Großes entstehen kann. Nicht nur aus Sicht der Gesellschaft, sondern auch für das eigene Tun eine gute Inspirationsquelle wie ich finde..

0 Responses posted in October
Log in to comment