Hra se skleněnými perlami

Novel by Hermann Hesse

Blurb

Hra se skleněnými perlami je utopický román německo-švýcarského spisovatele Hermanna Hesseho, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1946.
Román je vyvrcholením Hessova díla a právě za něj obdržel Hesse Nobelovu cenu. Autor na něm pracoval od roku 1932 a vložil do něj všechny své dosavadní zkušenosti a víru v nepřemožitelnost myšlenky, postavené do služby života. Kniha musela vyjít ve Švýcarsku, protože se Hesse dostal na nacistickou černou listinu.
V románu se Hesse zabývá svým stálým tématem: problémem duchovního života v moderní době. Kniha líčí utopický budoucí svět, v němž se kulturní elita uzavře do vzdělanecké provincie s příznačným názvem Kastálie a pěstuje vědění i kulturu jako hru. Hra byla vytvořena Řádem, aby bylo mezi učenci dosaženo absolutního porozumění a harmonie mezi všemi obory, a představuje pohyb k ideálnímu cíli, hru s veškerým představitelným obsahem a hodnotami naší kultury. Protože však tato hra postrádá kontakty se skutečným životem, ztrácí smysl. Samotná touha po dokonalosti a virtuozitě ducha je podle Hesseho nesmyslná, neboť pravá duchovnost nemůže stát mimo svět.

First Published

1943

Member Reviews Write your own review

jonas.hauser

Jonas.hauser

Ein sehr langes buch, welches sich aber lohnt. Eine brillante Gegenüberstellung des Weltlichen und des Geistlichen. Die klassischen Hesse-Weisheiten zeigen sich in verschlungenen Unterhaltungen mit verschiedensten Wegbegleitern des Hauptprotagonisten und bieten Raum für Identifikation mit verschiedensten Weltanschauungen.

0 Responses posted in November
kai.die.katze

Kai.die.katze

Viel zu laaaang.

0 Responses posted in July
creativedreams

Creativedreams

Best book ever written.

0 Responses posted in May
Log in to comment