Bľabot a bes

Novel by William Faulkner

Blurb

Bľabot a bes je v poradí štvrtý román amerického spisovateľa Williama Faulknera. Vyšiel v roku 1929.
V roku 1998, Modern Library zaradila román Bľabot a bes na šieste miesto v jej zozname 100 najlepších anglicky písaných románov 20. storočia.
Je to tragický príbeh rodiny Compsonovcov zo 4 rozličných pohľadov: 1. časť rozpráva Benjy, mentálne zaostalý syn, 2. časť rozpráva Quentin - jeho brat, ktorý spácha samovraždu na Harvarde, Jason - zlý, po peniazoch túžiaci brat a Dilsey, čierna slúžka, ktorá udržuje rodinu pokope svojou láskou. Každá z postáv vidí realitu iba z jej vlastnej perspektívy, každá žije vo svojej vlastnej realite, oddelenej od ostatných. Fakty v diele si musíme poskladať sami podľa seba, pretože autor sa nám vôbec nesnaží pomôcť. Minulosť, prítomnosť aj budúcnosť sú vyjadrené prítomným časom, preto sa zdá, akoby sa diali v rovnakom čase. Práve pre tieto techniky je veľmi náročné prečítať tento román.

First Published

1929

Member Reviews Write your own review

Millefleur

Millefleur

I went into this book blind, having read everything of Cormac McCarthy's and moving onto Faulkner, first with As I Lay Dying and then this. I got about 5 pages in then went to Wikipedia, confirmed I wasn't insane with a quick skim through the overview so as not to spoil the story, and jumped back in. I won't pretend I found it an easy read; sentences needed re-reading, some pieces of the puzzle didn't click together until later, and often I found myself drawn into the text at an ever increasing pace until I hit a punctuation mark and realised I had no comprehension of what I had just read. I hope to read it again one day, armed now with a knowledge of the timeline; upon completing it I felt I'd just completed a puzzle as handfuls of the pieces were hurled at me, now I've seen the completed picture I can go back and enjoy each piece as it comes. Absorbing though confusing, well worth a read but perhaps arm yourself first with a summary.

0 Responses posted in May
Log in to comment