Historia życia Toma Jonesa, czyli dzieje podrzutka

Novel by Henry Fielding

Blurb

Historia życia Toma Jonesa, czyli dzieje podrzutka – oświeceniowa powieść Henry'ego Fieldinga z 1749 roku należąca do nurtu przygodowo-obyczajowego.
Przedstawia ona losy młodzieńca czystego serca, lecz o zszarganej reputacji. Autor w pełen humoru sposób ujawnia mechanizmy ludzkiego postępowania.
Tom Jones zostaje znaleziony jako podrzutek na ganku Mr. Allworthy'ego, dziedzica wiejskiego o wykwintnych manierach, wielkim sercu i umyśle. W przeciwieństwie do służby, która uważała, że dziecko zostawiła kobieta lekkich obyczajów, Mr. Allworthy postanowił się nim zaopiekować. Dorósłszy Tom kocha dżentelmena jak rodzonego ojca, lecz jego reputację w oczach dziedzica notorycznie psuje zazdrosny o inteligencję i dobrą opinię syn siostry Allworthy'ego, zepsuty młodzieniec, który przed pastorem udaje dewota, a przed nauczycielem języka francuskiego – filozofa.
Tom kocha się w córce porywczego sąsiada Mr. Allworthy'ego – Mr. Westerna, który, zorientowawszy się w zamiarach młodzieńca, przestaje go u siebie przyjmować. Zrozpaczeni młodzi wyjeżdżają niezależnie od siebie do Londynu, gdzie, usłyszawszy o sobie, poszukują się wzajemnie.
W Londynie do córki Mr.

First Published

1749

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment