Kobieta w bieli

Novel, Suspense by Wilkie Collins

Blurb

Kobieta w bieli powieść epistolarna napisana przez Wilkie Collinsa w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859–1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Uważana jest za jedną z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z pierwszych z gatunku powieści sensacyjnej.
Historia tam opisana uważana jest za wczesny przykład fikcji detektywistycznej z bohaterem, Walterem Hartrightem, stosującym wiele technik śledczych późniejszych prywatnych detektywów. Użycie wielowątkowych relacji wynika z prawniczego wykształcenia Collinsa, i jak sam wskazuje w swoim Wstępie: "historia tu przedstawiona będzie opowiedziana przez więcej niż jedno pióro, jak historia przestępstwa przeciw prawu jest opowiedziana w Sądzie przez więcej niż jednego świadka".
W 2003, Robert McCrum piszący dla The Observer skatalogował "Kobietę w bieli" jako numer 23 na "Liście 100 największych powieści wszech czasów". Powieść ta była również wciągnięta na listę z numerem 77 w przeglądzie BBC "The Big Read".

First Published

1859

Member Reviews Write your own review

jean.carlo.grandas.franco

Jean.carlo.grandas.franco

Even though this kind of literature is not my favorite exactly, the woman in white has proven to be a great story telling in the form of letters from different autors taking the position of the narrator. At first, i wasn't convinced by it, but after reading few chapters, i got immersed in the story. I recommend it if you like this genre, it won't disappoint.

0 Responses posted in August
Log in to comment