Księga śmiechu i zapomnienia

Novel by Milan Kundera

Blurb

Księga śmiechu i zapomnienia – powieść autorstwa Milana Kundery, opublikowana po raz pierwszy w 1979 roku.
Powieść podzielona jest na 6 ksiąg, z których każda opowiada oddzielna historię czeskich obywateli po Praskiej Wiośnie 1968 r.
Część pierwsza. Stracone listy.
Cała część pierwsza podzielona jest jakby na podrozdziały, które w naprzemienny sposób opowiadają to o wydarzeniach z życia bohatera, to o wydarzeniach historycznych z Czechosłowacji ówczesnego czasu. W tych drugich partiach narrator umieszcza swoje przemyślenia dotyczące historii i reakcji ludzi na nią.
Opowiada historię Mirka – jakiegoś działacza politycznego, który twierdzi, iż „walka człowieka z władzą jest walką pamięci z zapomnieniem” i sporządza notatki z każdego spotkania, nawet z własnymi przyjaciółmi. Pewnego dnia postanawia jednak ukryć gdzieś kompromitujące go materiały i kontaktuje się ze Zdeną – swoją była kochanką sprzed 25 lat. Mirek jest obserwowany przez pracowników służby bezpieczeństwa.
Mirek spotyka się ze Zdeną – chce zabrać jej listy, które w czasach młodości do niej pisywał. Nie chce, aby ktokolwiek miał materiały dotyczące jego słabości, za jaką uważa miłość do Zdeny.

First Published

1979

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment