Północ Południe

Novel, Suspense by Elizabeth Gaskell

Blurb

Północ i Południe – powieść Elizabeth Gaskell, opublikowana w 1854 roku. Początkowo ukazywała się w odcinkach w tygodniku "Household Words". Tytuł wskazuje na główny temat książki – kontrast między życiem w północnej, przemysłowej Anglii, a zamożnym południem, choć Gaskell zmieniła tytuł z pierwotnego Margaret Hale tylko pod presją wydawcy.
Książka jest określana jako powieść społeczna, która stara się ukazać przemysłową północ i konflikty występujące tam w połowie XIX wieku oczami osoby z innego środowiska, łagodnej damy z południa. Margaret Hale, córka byłego pastora, wraz z rodziną przeprowadza się do przemysłowego miasteczka Milton.
Różnica w stylu życia szokuje Margaret, która współczuje biedocie oraz robotnikom i wchodzi w konflikt z Johnem Thorntonem, właścicielem fabryki i przyjacielem jej ojca. Po zamieszkach ze strajkującymi robotnikami, podczas których Margaret ochrania Thorntona przed brutalnością tłumu, ten oświadcza się jej, mówiąc, że ją kocha; ona jednak odmawia, sądząc, że robi to tylko po to, by ratować jej honor.

First Published

1855

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment