Shōgun

Novel, Historical fiction by James Clavell

Blurb

Shōgun – powieść Jamesa Clavella wydana w 1975 roku, pod względem chronologii wydarzeń stanowiąca pierwszą część jego Azjatyckiej sagi.
Akcja Shōguna rozgrywa się w feudalnej Japonii, na kilka miesięcy przed bitwą pod Sekigaharą, zaś głównymi bohaterami są: angielski marynarz, doświadczony nawigator John Blackthorne, rozbitek z angielsko-holenderskiego żaglowca i siogun Toranaga.
W 1980 roku na podstawie tej powieści powstał dziewięciogodzinny serial telewizyjny, który w późniejszym czasie przerobiono na dwugodzinny film kinowy. W rolach głównych wystąpili: Richard Chamberlain, Toshirō Mifune, Yōko Shimada i John Rhys-Davies.
W Polsce powieść po raz pierwszy pojawiła się w 1992 roku nakładem wydawnictwa Iskry. Wydano ją w trzech tomach pod zbiorczym tytułem Shōgun: Powieść o Japonii. W 2006 roku wydawnictwo Vis-à-Vis Etiuda wydało Shōguna jako jeden wolumin, liczący ponad tysiąc stron. Tłumaczami obydwu wydań byli Andrzej i Małgorzata Grabowscy.

First Published

1975

Member Reviews Write your own review

absturz1980

Absturz1980

Wunderbare Geschichte um die japanische Kultur kennen zu lernen - selbst wenn man vorher der Meinung ist, sie würde einen nicht interessieren.

1 Response posted in August
Log in to comment