Włóczędzy Dharmy

Novel by Jack Kerouac

Blurb

Włóczędzy Dharmy – powieść Jacka Kerouaca z 1958. Głównymi bohaterami są Ray Smith, alter-ego Kerouaca, oraz Japhy Ryder, którego postać została oparta na poecie i eseiście Garym Snyderze. Kerouac opisał w książce wiele prawdziwych wydarzeń - jego życie wśród beatników, szalone wieczory poetyckie w jazzowych pubach oraz inne zajęcia, takie jak np. wspinaczka górska czy podróżowanie autostopem.
Jednym z najważniejszych epizodów w powieści jest wyprawa Smitha, Rydera i Henry'ego Morleya na górę Matterhorn Peak w Kalifornii. Była ona pierwszą tego typu przygodą Kerouaca i stała się inspiracją do podjęcia przez niego pracy w charakterze strażnika pożarowego w parku narodowym North Cascade National Park w stanie Waszyngton. Innym istotnym wydarzeniem opisanym w książce jest legendarne czytanie wierszy, które miało miejsce w 1955 r. To właśnie tam recytacją wiersza "Skowyt" zadebiutował Allen Ginsberg.
Historia Raya Smitha jest ściśle związana z Japhym, którego oddanie dla buddyzmu zen i prostego życia silnie wpłynęło na Kerouaca.

Member Reviews Write your own review

Rodrigus

Rodrigus

Great Kerouac book, the history of a man in a dharma trip, very very good! this book changes my life. jejeje

0 Responses posted in January
Log in to comment