Wichrowe Wzgórza

Novel, Gothic fiction by Christine Cameau, Emily Brontë

Blurb

Wichrowe Wzgórza − jedyna powieść Emily Jane Brontë. Została wydana pod męskim pseudonimem Ellis Bell w 1847 roku. Ocena wartości literackiej zmieniała się z czasem, od początkowo niechętnych opinii do pozytywnych, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Dziś powieść należy do kanonu literatury anglojęzycznej.
Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najsłynniejsza jest wersja z 1992 roku z Juliette Binoche jako Katy i Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem.
Klamrą powieści jest osoba pana Lockwooda wynajmującego Drozdowe Gniazdo od Heathcliffa. Po wizycie w Wichrowych Wzgórzach i pierwszym spotkaniu z tajemniczymi mieszkańcami posiadłości przybywa on do Drozdowego Gniazda, gdzie na skutek choroby zmuszony jest do długotrwałego pobytu w domu. Tam gospodyni, Ellen Dean, opowiada mu dokładnie historię Earnshawów, Lintonów i tajemniczego Heathcliffa.
W Polsce powieść po raz pierwszy została wydana w roku 1929 pod tytułem Szatańska miłość w tłumaczeniu Janiny Sujkowskiej. Późniejsze powojenne wydania książki już z nowym tytułem Wichrowe Wzgórza również są w tłumaczeniu Sujkowskiej.

First Published

1847

Member Reviews Write your own review

alexandru.chereches

Alexandru.chereches

Un roman plicticos ce nu l-am putut termina niciodata.

0 Responses posted in January
walter.kailey

Walter.kailey

This is my favorite book to sit and read by the fire on a rainy day in late autumn.

0 Responses posted in November
forbici

Forbici

Óitmo

0 Responses posted in September
bliblabloblobb

Bliblabloblobb

Absolutes Lieblingsbuch mit wunderschönen Textstellen.

0 Responses posted in April
Log in to comment