Wiedźmy

Speculative fiction by Roald Dahl

Blurb

Wiedźmy lub Czarownice – powieść autorstwa Roalda Dahla ilustrowana przez Quentina Blakea, pierwszy raz wydana w Londynie w 1983 roku przez brytyjskie wydawnictwo Jonathan Cape. Na podstawie książki w 1990 został nakręcony film pod tym samym tytułem, będący ekranizacją powieści.
Książka opowiada o przygodach chłopca-sieroty i jego babci mieszkającej w Norwegii, która opowiada mu o wiedźmach i ich rozpoznawaniu. Gdy jego babcia zachorowuje lekarze każą jej wyjechać na wakacje, żeby wypocząć. Na wakacjach w hotelu, w którym się zatrzymują organizowane jest doroczne zebranie wiedźm z całego świata, które nienawidzą dzieci i chcą je zniszczyć zamieniając w myszy dzięki tajemnemu, magicznemu przepisowi.
Inspiracją autora było jego własne dzieciństwo, ponieważ babcia Roalda Dahla i jego rodzice byli Norwegami, a wiele szczegółów było wzorowanych na jego własnych doświadczeniach. Postać głównego bohatera była wzorowana na matce autora.
Książka została uhonorowana nagrodą The Whitbread Award
W Polsce została wydana pod tytułem "Czarownice" w roku 1997 przez wydawnictwo PRIMA, a pod tytułem "Wiedźmy" w 2003 przez wydawnictwo "Zysk i S-ka"

First Published

1983

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment