Мати чи бути?

by Rainer. Funk, Еріх Фромм

Blurb

«Мати чи бути?» — робота німецького психолога та філософа Еріха Фромма.
У цій праці науковець окреслює два способи людського існування. Перший — володіння; люди, які керуються цією ціннісною орієнтацією завжди прагнуть щось мати. Тут набирає сили твердження, що той, хто нічого не має, нічого собою не становить. Людина визначається тим, чим вона володіє. Проте мова не йде лише про володіння матеріальними благами, в цьому значенні володіти можна знанням, авторитетом, вірою тощо.
Інша орієнтація людського існування — буття. У визначенні цього поняття виникають певні труднощі, бо воно не піддається адекватному словесному виразу. «Бути» означає виражати і розвивати свої здібності, таланти, котрими природа наділила кожну людину. «Бути» — це процес, це становлення. Бути можна поетом, художником, композитором, авторитетом і т.ін. Якщо людина, що орієнтується на цінність володіння втратить все те, чим вона володіє — вона «зникне», стане «ніким», бо вона ототожнює себе з тим, чим вона володіє, така людина втратить будь-який свій статус. Інша справа людина, що орієнтується на модус «бути». Втративши все, така людина і надалі лишиться тим, ким була.

Member Reviews Write your own review

mandavi

Mandavi

Nach der Lektüre, kann ich wieder guten Gewissens behaupten, die Welt sei verrückt, nicht ich. Beruhigend, wenn man in seinen Ansichten bestätigt wird :) Zum Teil aber auch recht langatmig, ein Sachbuch halt.

0 Responses posted in February
Log in to comment