וזרח השמש

Novel by ארנסט המינגוויי

Blurb

וזרח השמש הוא רומן מודרניסטי מאת ארנסט המינגוויי שפורסם בשנת 1926. עלילת הרומן עוקבת אחר חבורת אמריקאים ואנגלים שהיגרו מארצם לצרפת, הנמצאים בשנות השלושים לחייהם, ומואסים באורח החיים הפריזאי. החבורה, משועממת משתייה וריקודים בבתי הקפה של פריז, יוצאת לשבוע הפייסטה בעיירה הספרדית פמפלונה. הייצוג של אורח החיים הנהנתני בגדה השמאלית של פריז בשנות העשרים, מול התיאורים הריאליסטיים של מלחמות השוורים בספרד, הפכו את "וזרח השמש" ליצירה על-זמנית שהשפיעה על דורות רבים של כותבים וקוראים.
המינגוויי החל לכתוב את הרומן ביום הולדתו ה-26, וסיים את הטיוטה הראשונית כעבור חודשיים בלבד. הספר הוא רומן מפתח המבוסס על חוויותיו האישיות של המינגוויי, שהיה בעצמו גולה אמריקאי ועבר להתגורר עם אשתו בפריז. הדמויות בו מבוססות על אנשים אמיתיים ממעגל חבריו של המינגוויי, והעלילה עצמה מבוססת על אירועים מהמציאות.
הרומן משקף את תחושותיו של הדור האבוד, שכללו אכזבה, יאוש, תלישות וניכור של צעירים משכילים, שפנו בשל כך לחוויות הוללות בערים האירופאיות. בנוסף, סוקר המינגוויי ברומן תמות של אהבה, מוות, התחדשות וגבריות.
הרומן פורסם לראשונה תחת השם "פייסטה".
הספר יצא בתרגום לעברית של וירה ישראלית, ב"ספריה לעם" בהוצאת עם עובד, בתשכ"ג. הוצאה נוספת, בתרגומו של יואב כ"ץ יצאה לאור בהוצאת ידיעות אחרונות ב-2006.

First Published

1926

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment