Ölü Canlar

fiction by Nikolay Vasilyeviç Gogol

Blurb

Ölü Canlar, Ukrayna asıllı Rus romancısı ve oyun yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol'un ilk cildini 1842'de tamamladığı ve bitirilememiş romanıdır. Romanın konusunu kendisine Puşkin tarafından önerilmiştir. Üç cilt olarak tasarlanan roman aslında Dante'nin İlahi Komedya'sı örnek alınarak yazılmıştır. İlk cilde romanın baş kahramanı Çiçikov'un kendi çıkarları uğruna yaptığı kötülükler damgasını vurmuştur. Gogol, cehennemi anlattığı bu bölümden sonra cenneti anlatacağı, Çiçikov'un ahlak ve vicdan sahibi olduğunu göstereceği ikinci cildin el yazmalarını geçirdiği bir buhran sonucu yakmıştır. Daha sonra birkaç kez daha yazmaya çalıştığı bu bölümler sonradan yayımlanmıştır.
Çiçikov, Rusya'da şehir şehir dolaşıp, feodal kanunlara göre toprak sahiplerinin malı olan köle köylüleri satın almaktadır. Ancak istediği köylüler çalışmasını iyi bilen ya da sağlıklı olanlar değil, tam aksine ölü olanlardır. Dönemin eleştiri oklarını üzerine çeken feodal yapısının temeli olan fikirlerle karşı koyan roman, bu bakımdan belli kesimlerin sözcüsü olmuştur.

First Published

1842

Member Reviews Write your own review

KlauDa

Klauda

Der Roman wurde auf zwei Teile angelegt. Als der erste erschien, sprach Puschkin vom wichtigsten Roman eines russsichen Autors. Beim Lesen habe er gleichzeitig geweint und gelacht. Gogol geriet am Ende seines jungen Lebens in Rom in eine religiöse Krise. Er warf den gerade fertiggestellten zweiten Teil in Feuer und bereute es fast sogleich. Wenig später starb er.

0 Responses posted in December
Log in to comment