Düşüş

by Albert Camus

Blurb

'Albert Camus'un 1956 yılında yayımladığı 'Düşüş' modern insanın,kendi bencillik ve çaresizliklerini adım adım görmek zorunda kalışının ve çelişkilerinin romanıdır.. Öyle ki yazar girişe:Size hizmetlerimi sunabilir miyim,bayım,canınızı sıkmadan?diyerek başlar.Bu giriş cümlesinin 'canınızı sıkmadan' kısmı dahi kahramanın yalnızlığının tezahürüdür.
Romanın Anafikri:
İnsanları çok iyi gözlemleyen Albert Camus bu eserinde de bolca gözlemlerine yer vermiştir.Kahramanın kendisi olduğu konusunda edebiyat çevresinden birçok isim hemfikirdir.Zekice burjuvaziyi ve onun yaptırdıklarını ele alır bu eserinde.Çok fazla sorgulama yapar.Aslında gördüklerini yazar gibidir ama görünenin altındaki çelişki ve yapmacıklığı her cümlede keskin bir biçimde gösterir.Kahraman yalnızdır aslında.Köprüden atlayan kızı engelleyememenin hüznü üzerinde neredeyse hiç durmaz.Ama bu düşüncesizliğini öyle bir yere koyar ki aslında hayatının hiçbir döneminde o anı unutmadığını vurgulamak ister gibidir.
Ey genç kız kendini yine suya at da her ikimizi kurtarma şansına bir kez daha ereyim.Bir kez daha,ha,amma ihtiyatsızlık!
Romandan alıntılar:

First Published

1956

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment