Klaunovy názory

by Heinrich Böll

Blurb

Klaunovy názory je román, který napsal německý spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Heinrich Böll. Poprvé byl celý román vydán v lednu 1963.
Román vypráví příběh muže, jehož zničila láska a vztah k ženě i k sobě samému a poválečná společnost 50. a 60. let.
Protagonista Hans Schnier se vědomě rozhodl odklonit od tradice své rodiny ovlivněné hospodářským zázrakem a nepokračovat v kariéře politika a podnikatele. Byl proti kariéře politika a podnikatele. Velmi brzo navázal, tento mladý muž s vysokou morálkou, vztah se silně věřící katoličkou jménem Marie Derkum. Jejich vztah trval 6 let. Když se chtěli vzít, začala diskuze o typu jejich svatby a způsobu výchovy jejich dětí. I když se Hans dobrovolně podrobí představám své budoucí ženy ve všech ohledech, uvědomí si, jak se jejich pouto mezi nimi přerušilo. Další den najde Hans papírek na kterém stojí: "Musím jít cestou, kterou jít musím". Od tohoto dne to jde s Hansem, který úspěšně pracuje jako klaun, oficiálně komik, z kopce. Oddal se alkoholu a prožívá rychlý úpadek.
Román zahrnuje časový úsek jen několika hodin. Začíná tím, jak Hans přijede do Bonnu. Volá svým rodičům a známým, ale u nikoho nenajde pochopení.

First Published

1963

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment