Ciotka Julia i skryba

fiction by Mario Vargas Llosa

Blurb

Ciotka Julia i skryba – powieść peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy. Została wydana w roku 1977 w Hiszpanii przez Editorial Seix Barral.
W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w roku 1983 nakładem Wydawnictwa Literackiego, zaś wznowienie ukazało się w 1997. Autorką przekładu jest Danuta Rycerz.
W roku 1990 Jon Amiel przeniósł powieść na ekran. Film pod tym samym tytułem miał premierę dnia 26 października 1990. W główne postacie wcielili się Barbara Hershey, Keanu Reeves i Peter Falk. Tyle, że rzecz w owym filmie działa się w USA i w czasach bardziej współczesnych. W oczach wielu miłośników Vargasa Llosy film nie zasługuje na uwagę, gdyż zatracił pierwotne walory książki.
Głównym bohaterem książki jest 18-letni student prawa Mario Varguitas, który pracuje jako dyrektor informacji w Radiu Panamerykańskim w Limie. Cały jego personel składa się z jednego pomocnika imieniem Pascual, który przygotowuje rzeczone dzienniki informacyjne. Mario musi go ustawicznie pilnować, gdyż kiedy tylko spuści Pascuala z oczu, dzienniki roją się od wypadków, katastrof i przestępstw, w których ten się lubuje. Mario jest zdecydowany w przyszłości zostać pisarzem.

First Published

1977

Member Reviews Write your own review

malthus

Malthus

Irrwitzige Story mit einer schönen Rahmenhandlung - eines meiner absoluten Lieblingsromen

0 Responses posted in October
Log in to comment