Mechaniczna pomarańcza

Dystopia, Novel by Anthony Burgess

Blurb

Mechaniczna pomarańcza lub Nakręcana pomarańcza – powieść szkockiego pisarza Anthony’ego Burgessa z 1962 roku.
Książka ma charakter eksperymentu lingwistycznego. W oryginale powieść została napisana w stworzonym przez autora slangu, hybrydy kolokwialnego języka angielskiego z zapożyczeniami rosyjskimi. W Polsce książkę przetłumaczył Robert Stiller, najpierw w wersji polsko-rosyjskiej, a następnie w wersji polsko-angielskiej; we wstępie do tego wydania zapowiadał również wersję polsko-niemiecką.
Książka stała się nagłośniona, a ze względu na tematykę często podlegała cenzurze. Odcisnęła swoje piętno na sztuce, stając się motywem zapożyczeń czy adaptacji wielu sztuk teatralnych. W roku 1971 powieść doczekała się głośnej ekranizacji filmowej Mechaniczna pomarańcza w reżyserii Stanleya Kubricka. Film o paranoiczno-surrealistycznym klimacie stara się wiernie trzymać fabuły książki, brak mu jednak dyskusyjnego epilogu. W dzisiejszych czasach sceny przemocy, będące powodem ocenzurowania filmu, nie są już uznawane za tak szokujące.

First Published

1962

Member Reviews Write your own review

xie.zhavia

Xie.zhavia

Hi watch this https://www.youtube.com/watch?v=-VvGwQKqUxU&t=0s

0 Responses posted in February
Vuelos

Vuelos

Único en cuanto a su crudeza, el vocabulario empleado por los personajes es totalmente llamativo.

0 Responses posted in May
mikebueno

Mikebueno

Muitoo bom! Mas o final do livro tem uma posição completamente diferente da obra do Kubrick. Vale muitíssimo a pena ler!

0 Responses posted in January
Log in to comment