Ulisses

Novel by James Joyce

Blurb

Ulisses – powieść autorstwa Jamesa Joyce'a. Najpierw publikowana w latach 1918-1920 w odcinkach w amerykańskiej gazecie "The Little Review", następnie wydana w całości w Paryżu przez Sylvię Beach 2 lutego 1922 roku.
Treścią powieści jest wędrówka po Dublinie głównego bohatera, Leopolda Blooma, jednego, zupełnie zwyczajnego dnia – 16 czerwca 1904 roku. Tytuł stanowi nawiązanie do bohatera Odysei Homera.
Między dwoma dziełami znajduje się wiele połączeń, zarówno jawnych, jak i ukrytych, przykładowo: związek Leopolda Blooma z Odyseuszem, Molly Bloom z Penelopą i Stefana Dedalusa z Telemachem.
Ulisses jest obszerną powieścią: obliczono, że składa się z 267 000 słów. W większości wydań ma od 800 do 1000 stron i jest podzielona na 18 rozdziałów. Książka była przedmiotem wielu kontrowersji, oskarżano ją o nieprzyzwoitość. Dziś jednak – dzięki docenieniu techniki strumienia świadomości, eksperymentów z prozą, żartów, parodii i aluzji oraz bogatych charakterystyk – Ulisses uznawany jest za arcydzieło modernizmu.

First Published

1922

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment