Władca much

Novel, Young-adult fiction by William Golding

Blurb

Władca much – powieść angielskiego pisarza, laureata nagrody Nobla, Williama Goldinga, która w alegoryczny sposób mówi o upadku kultury stworzonej przez człowieka. Książka opisuje grupę chłopców, ocalałych z katastrofy samolotu na bezludnej wyspie, których próby zorganizowania własnych rządów i społeczności mają katastrofalne konsekwencje. Władca much, wydany w 1954 roku, był pierwszą powieścią Goldinga i wszedł na stałe do kanonu najważniejszych powieści XX wieku, a w 2005 roku książka znalazła się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści powstałych od 1923 roku, ogłoszonej przez tygodnik Time. Książka była dwukrotnie filmowana, w 1963 i 1990 roku.
Tytuł odnosi się do hebrajskiego imienia demona Belzebuba, używanego także jako jedno z określeń szatana, którego w powieści obrazuje wbita na kij głowa dzikiej świni.

First Published

1954

Member Reviews Write your own review

MathiasVerrier

Mathiasverrier

Brilliant story but the ending left me a bit dry.

0 Responses posted in November
erin.winfrey

Erin.winfrey

Spellbinding and thoroughly terrifying. Young humans, left to their own devices and without social conventions, will be led to thoughts and behaviors they had never imagined.

0 Responses posted in June
Thiago1979

Thiago1979

extraordinário

0 Responses posted in January
Log in to comment