Ziemia, planeta ludzi

by Antoine de Saint-Exupéry

Blurb

Ziemia, planeta ludzi – utwór francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupéry, opublikowany po raz pierwszy w 1939 pod oryginalnym tytułem Terre des hommes. Książkę autor zadedykował swemu koledze lotnikowi, Henrykowi Guillaumet.
Saint-Exupéry od wczesnej młodości był zafascynowany lotnictwem i już jako 21-latek zdobył kwalifikacje pilota wojskowego. W okresie międzywojennym pracował w towarzystwie lotniczym, latając na pionierskich szlakach w różnych regionach świata. Wykonywana praca wywarła ogromne piętno na twórczości Francuza, najczęściej stanowiąc jej fabularną podstawę.
Ziemia, planeta ludzi, jak większość jego utworów, została oparta na osobistych doświadczeniach autora lub jego kolegów. Na jej treść składa się kilka opowieści, najważniejsza jej część została poświęcona przymusowemu lądowaniu i pobytowi na pustyni, podczas którego dwaj rozbitkowie bohatersko walczą o życie, mimo narastającego pragnienia i ogarniającego ich zwątpienia. Ratuje ich samotny Beduin.
Ziemia, planeta ludzi jest dziełem trudnym do sklasyfikowania pod względem gatunkowym. Nie jest ani powieścią, ani reportażem.

First Published

1939

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment