Bozkırkurdu

Novel by Hermann Hesse

Blurb

Bozkırkurdu, Hermann Hesse'nin, toplumun sığ değer yargılarına ve kişiliksiz, yüzeysel yaşamına uyum sağlayamayan bir insanı anlatan bir romanıdır. Hesse bu romanı için, 1961 yılında " okurlarımın çoğu Bozkırkurdu'nun öyküsünün insanı kemiren bir hastalıktan ve bunalımdan söz ettiğini ama tüm bunların ölüme ve yokolmaya değil, tersine iyileşmeye yönelik olduğunu anlarsa kendimi mutlu hissedeceğim." demiştir.
Hesse’nin Bozkırkurdu romanı 1927 yılında yayımlanmıştır. Bozkırkurdu, Hermann Hesse’nin eski egolarından biri olan baş figür Harry Haller’in derin ruhsal hastalığının işlendiği hikâyedir. Haller kendi kişiliğinin bölümlere ayrılmasından yakınmaktadır: insancıl, halka uygun yanı ile bozkırkurdu, yalnız, sosyal ve kültürel olayları eleştiren yanı birbiriyle savaşım halindedir ve bu savaşım sürekli Haller’in önüne bir engel olarak çıkmaktadır.
Haller figürünün Johann Wolfgang von Goethe’nin Faust’una ve Hermann Hesse’nin kendine benzer yanları açıktır ve metinde bu benzer yanlar çok kez ima edilmektedir.

First Published

1927

Member Reviews Write your own review

0 Responses posted in July
War_Mode_Gandhi

War_mode_gandhi

A fairly lopsided feeling book, but I feel that's mainly because I don't have the cultural context for half of the book. While most of the book is about the turmoil oil of man and his conflict with finding identity and the purpose of finding it at all, the other half deals with references to Goethe and Mozart and other famous Germans, none of which I ever had to learn about or even knew much of. Maybe i'll think higher of this book once I understand the references, but as for the moment i'll have to stick to appreciating it based only on the parts that didn't feel like a completely different language.

0 Responses posted in December
Log in to comment