Kelebek ve Dalgıç Giysisi

Memoir by Jean-Dominique Bauby

Blurb

Kelebek ve Dalgıç Giysisi, Fransız yazar, Elle dergisi editörü Jean-Dominique Bauby tarafından yazılan özyaşamöyküsü.
Bauby, hayatını locked-in sendromu adı verilen felç hastalığına yakalanması sonrasından geçmişe bakarak anlatır. Hastalık sonucu Bauby, hareket ettiremediği bedeninin içinde hapis kalmıştır - kitabın adındaki dalgıç giysisi simgesi bu durumdan kaynaklanır.
Bauby, kitabı, hareket ettirebildiği tek organı olan sol göz kapağını kırparak yazdırmıştır. Bir dil terapisti, Fransızcadaki harfleri kullanım sıklığına göre sıralayarak okumuş, Bauby, söylemek istediği harf gelince göz kırparak karşılık vermiştir. Bu yolla kitabın yazılması için Bauby'nin yaklaşık 200.000 kez göz kırptığı tahmin edilmektedir. Bir kelimenin ortalama yazılma süresi 2 dakika almıştır. Kitap, bir locked-in hastasının günlük hayattaki deneyimlerini anlattığı gibi hastalık öncesi hatıralarından da bahseder.
Kitap ilk olarak Mart 1997'de yayımlandı. Çok olumlu eleştiriler aldı ve ilk haftada 150.000 sattı. Kitabın basılmasından on gün sonra Bauby zaattüre nedeniyle vefat etti.
Kitap, 2007 yılında Julian Schnabel tarafından filme aktarıldı.

First Published

1997

Member Reviews Write your own review

ewmunn

Ewmunn

I find it hard to fault Bauby's work in any aspect, because it simply is what it is. It isn't quite a memoir, and moreso lands in an ambiguous genre of present and personal fiction - in the sense that recollections are not meant to be precise, but fill in gaps in the life of a man who can no longer live much in the present. It's beautiful, but brief.

0 Responses posted in December
Log in to comment