Siddhartha

by Hermann Hesse

Blurb

Hermann Hesse'nin, Buddha'nın yani Siddhartha Gautama hayatını konu alan, Budizm felsefesinin içrek yönlerini işleyen ve yazarın en ünlü eserleridir.Roman kahramanı Siddhartha, tıpkı Buddha gibi bir prenstir. Gerçek bilgiye ulaşmak için babasının uzun süreli direnişine aldırmayarak sarayını, gençliğini ve ailesini geride bırakarak ormanlara çekilir. Gezgin bir dilenci olarak yaşamını sürdürdüğü uzun bir dönemin ardından Buddha ile karşılaşır ve aralarında uzunca bir sohbet geçer. Buddha ona, Budizm'in içrek yapısını ve felsefi derinliğini anlatır. Uzun meditasyon denemelerinden sonra aradığını tam olarak bulamamanın verdiği bıkkınlıkla hedefine götürecek aracı değiştirerek bir kente yerleşir ve ticaretle uğraşmaya başlar. İleri yaşlarında içindeki boşluğun baskısıyla birlikte yaşadığı kadını, varlığını henüz bilmediği çocuğunu ve edinmiş olduğu tüm servetini geride bırakarak yeniden kaçınık yaşama geri döner.
Siddhartha daha sonra bir ırmağın kıyısında kayıkçılık yapan -insanları ufak bir para karşılığında karşıdan karşıya geçiren- yoksul bir kayıkçı olan Vasudeva'nın yanına yerleşir. Vasudeva Siddhartha'ya gerçek bilgiye ve aydınlanmaya ulaşabilmesi için klavuzluk edecektir.

First Published

1922

Member Reviews Write your own review

ebaravn

Ebaravn

very good

0 Responses posted in May
trade4life

Trade4life

Was soll man dazu sagen bzw. Schreiben? Ein wunderbares, fast magisches Büchlein über die Suche nach dem Selbst. Wer sich für Buddhismus und fernöstliche Philosophie interessiert, wird es lieben! Aber auch so gehört dieses Meisterwerk in jedes Buchregal..

1 Response posted in October
Log in to comment