Biela veľryba

Novel by Herman Melville

Blurb

Biela veľryba je román Hermana Melvillea, prvýkrát publikovaný v 1851. Román opisuje dobrodružnú cestu námorníka Izmaela veľrybárskej lodi Pequod kapitána Ahaba. Izmael skoro zistí, že jediným cieľom Ahabovej cesty je nájdenie Bielej veľryby, krutého a záhadného bieleho vorvaňa tuponosého. Pri prvom stretnutí vorvaň zničil Ahabovu loď a jeho nohu. Teraz je cieľom Ahabovej cesty pomsta.
Román má 135 kapitol. Melville v románe používa štylizovaný jazyk, symbolizmus, a metaforu. Román je klasifikovaný ako americký romantizmus.
Biela veľryba je v poradí šiestou knihou, ktorú americký spisovateľ Herman Melville napísal. Po smrti Melvilla bolo dielo považované len za detskú knižku opisujúcu dobrodružstvá na mori, no neskôr sa stalo jedným z najúspešnejších amerických románov a taktiež kľúčovým dielom amerického romantizmu. Začiatočná veta "Volajte ma Izmael" je jednou z najznámejších fráz západnej literatúry. Izmael je rozprávačom príbehu rybárskej lode Pequod, pod velením kapitána Ahaba. Román Biela veľryba dokumentuje život na mori a filozofickú alegóriu života. Dielo opisuje posadnutosť kapitána Ahaba zabiť obrovskú bielu veľrybu. Pre kapitána je biela veľryba priama cesta zla.

First Published

1851

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment