Filary Ziemi

Novel, Historical fiction by Ken Follett

Blurb

Filary Ziemi – historyczna powieść autorstwa Kena Folletta z 1989 roku. Książka opowiada o dziejach budowy monumentalnej katedry w mieście Kingsbridge w południowej Anglii. Historia ma miejsce na przestrzeni XII wieku, w okresie zwanym Anarchią z uwagi na polityczną zawieruchę spowodowaną zatonięciem Białego Statku z następcą tronu Anglii oraz morderstwem Tomasza Becketa - arcybiskupa Canterbury. Główny wątek wznoszenia świątyni niejednokrotnie stanowi również tło dla innych wątków powieści: walki o władzę nad krajem oraz trudnych losów społeczności średniowiecznej Anglii. Powieść jest wielowątkowa i łączy w sobie różną tematykę: historię, architekturę, intrygę, romans, obyczaj i religię.
Przed publikacją powieści, Ken Follett znany był jako pisarz thrillerów. Powieść przyjęto z ogromnym entuzjazmem, jest ona najlepiej sprzedającą się pozycją pisarza.
Na podstawie tej powieści powstała gra planszowa Filary Ziemi wydana w Polsce przez wydawnictwo Galakta oraz miniserial, w którym wystąpili m.in. Ian McShane, Rufus Sewell, Matthew Macfadyen oraz Alison Pill.
W październiku 2007 roku wydana została kontynuacja powieści nosząca nazwę Świat bez końca.

First Published

1989

Member Reviews Write your own review

elberethvarda

Elberethvarda

This book gave me lots of emotions and I felt very connected to all the characters. I enjoyed being able to see the mentality of everyone, from heroes to villains as they see themselves. I didn't know what to expect from this book, but I couldn't put it down. A very enjoyable read!

0 Responses posted in May
Mareleon

Mareleon

schön lang

0 Responses posted in January
AldaSilva

Aldasilva

great book

0 Responses posted in January
otis

Otis

Great book

0 Responses posted in January
Log in to comment