Narcis a Goldmund

Historical fiction by Hermann Hesse

Blurb

Narcis a Goldmund je román německo-švýcarského spisovatele Hermanna Hesseho, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1946.
V románu s námětem ze středověku a s nepřehlédnutelným novoromantickým laděním se Hermann Hesse zabývá problémem harmonizace pudových a duchovních stránek lidské bytosti. Ústřední dvojice postav této knihy, mnich Narcis a umělecky nadaný Goldmund, symbolizuje základní antinomii Hessova díla: protiklad člověka duchovního a člověka smyslového, protiklad etického a estetického, protiklad ducha a těla. I když by se postoje asketika a umělce mohly zdát nesmiřitelnými a navzájem nepochopitelnými, Narcis a Goldmund nás přesvědčují o naprostém opaku. Dokazují, že duch nemůže žít bez těla a tělo bez ducha stejně jako svět potřebuje umělce i myslitele.
Ve své knize popisuje Hesse silné citové pouto mezi pohledným osiřelým mladíkem Goldmundem, kterého otec předurčil ke kněžství, a vynikajícím zbožným myslitelem Narcisem. Narcis se snaží Goldmundovi otevřít oči a dokázat mu, že život mnicha není nic pro něj. Připomíná proto Goldmundovi jeho matku, která bývala kočovnou tanečnicí a utekla od jeho despotického otce.

First Published

1930

Member Reviews Write your own review

mandavi

Mandavi

Das erste und bisher einzige Buch, welches ich zwei mal gelesen habe. Und es war ganz anders, als ich es in Erinnerung hatte - mal abgesehen von der puren Handlung. Stellen, die ich beim letzten mal ohne große Beachtung überlesen haben muss, haben mich dieses Mal bewegt - und sicher auch andersrum. Spannend und schön.

0 Responses posted in March
joresa

Joresa

immer wieder lesbar und im Laufe des Lebens neu zu entdecken

0 Responses posted in August
Log in to comment